Kimdir?

Aziz Yıldırım kimdir, kaç doğumlu ve nereli?

Aziz Yıldırım, 2 aralık 1952 yılında Diyarbakır Ergani’de dünyaya gelmiş olup, ilk adımlarını Düzce’de atarak ilkokul ve lise eğitimini burada tamamlamıştır. Hamidiyespor Kulübü’nde amatör futbol oynamış olan Yıldırım, daha sonra Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi’nde (günümüzdeki adıyla Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi) inşaat mühendisi olarak eğitimini tamamlamıştır. Maktaş Mühendislik firmasının sahibi olarak NATO Altyapı ihalelerine katılmıştır ve aynı zamanda Düzcespor Kulübü’nde fahri başkanlık görevini üstlenmiştir.

Fenerbahçe Spor Kulübü ile olan yöneticilik kariyeri, 1990-1992 yılları arasında başlamıştır. 1991-1992 sezonunda futbol şube sorumlusu olarak görev yapmıştır. Aziz Yıldırım, 15 Şubat 1998’deki kongrede rakibi Vefa Küçük’ten bir oy fazla alarak Fenerbahçe’nin başkanlığına seçilmiştir. Başkanlığı süresince futbol takımı ile 6 lig şampiyonluğu ve 10 lig ikinciliği elde etmiştir. UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline ve UEFA Avrupa Ligi yarı finaline Fenerbahçe’yi taşımıştır. 2010-11 sezonunda, aynı sezonda futbol, kadınlar ve erkekler basketbol, kadınlar ve erkekler voleybol branşlarında lig şampiyonluğu yaşayarak 5’te 5 şampiyonluk elde etmiştir.

Başkanlık döneminde kulüp yatırımlarına büyük önem veren Yıldırım, Şükrü Saraçoğlu Stadı’nı parça parça yıkarak yeniden inşa etmiş, basketbol takımına modern bir salon kazandırmıştır: Ülker Spor ve Etkinlik Salonu. Ayrıca Düzce Topuk Yaylasında kamp tesisleri inşa edilmiş, Faruk Ilgaz tesisleri yenilenmiş ve Ankara’da konaklama tesisi yapılmıştır.

Fenerbahçe Spor Kulübü tüzüğünün değiştirilmesine önem veren Yıldırım, yeni tüzükle birlikte “Hedef 1 Milyon Üye” projesini başlatmış ve üye sayısını artırmıştır. 31 Mayıs 2015 tarihinde yapılan seçimde rakibi Hulusi Belgü’nün 1144 oy aldığı genel kurulda, Aziz Yıldırım 5504 oyla 12. kez sarı-lacivertli kulübün başkanlığına seçilmiş, ancak seçim öncesinde 6 Haziran’daki Şike Davası’nın ardından görevi bırakacağını açıklamıştır.

Başa dön tuşu