Nasıl Yapılır?

e-Devlet Üzerinden Sabıka Kaydı (Adli Sicil) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adli sicil kaydı yani sık kullanılan adıyla sabıka kaydı; iş, silah ruhsatı, devlet memuriyeti başvurusu, milletvekilliği adaylığı, belediye başkanı adaylığı, belediye meclisi adaylığı, il genel meclis üyeliği adaylığı ve muhtar adaylığı başvuruları gibi durumlarda talep edilen bir evraktır.

Geçmişte adalet saraylarına gidilerek çıkarılan sabıka kaydı için günümüzde e-Devlet kapısından kolayca alınabilmektedir. Bu içeriğimizde e-Devlet üzerinden adli sicil kaydı yani sabıka kaydı nasıl alınır detaylarını bulabilirsiniz.

e-Devlet Sabıka Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden adli sicil kaydı sorgulaması yapmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi bağlantısına tıklayarak ilgili sayfaya doğrudan gidebilirsiniz. Bu sayfada sizden istenecek olan T.C Kimlik numaranız ve şifrenizi girerek kimliğinizi doğrulayabilir ve e-Devlet kapısına giriş sağlayabilirsiniz.

Karşınıza çıkacak olan ekranda adli sicil kaydınızı nereye hangi kuruma vereceğinizi seçmeniz gerekmektedir.

Belge resmi bir kurumdan talep edildiyse “Resmi” seçeneğini seçtikten sonra “Belgenin Neden Verileceği” alanından doğru seçimi yapmalısınız. Bu listede size uygun bir alan bulunmuyorsa “Diğer” seçeneğini seçerek “Sorgula” butonuna dokunup işleme devam edebilirsiniz.

Eğer belge özel bir kurum tarafından talep edildiyse “Özel” seçeneğini seçtikten sonra “Belgenin Neden Verileceği” kısmından size uygun olan doğru seçeneği seçebilirsiniz. Tüm alanları seçtikten sonra “Sorgula” butonuna tıklayıp işleme devam edebilirsiniz.

Belgenin istendiği kurum tipi ve belgenin neden verileceği seçeneklerini doğru bir şekilde tamamlayarak “Sorgula” dediğinizde adli sicil kaydınız yani sabıka kaydı ekrana düşecektir. Bu kaydı yazdırabilmek için öncelikle dosyayı indirmeniz ve sonrasında yazdırmanız gerekmektedir.

Dosyayı indirerek yazdırmak dışında dilerseniz “e-posta gönder” butonunu kullanarak dosyayı e-posta adresinize gönderebilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı Doğrulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden oluşturduğunuz tüm barkodlu belgeleri yine e-Devlet kapısı üzerinden Adli Sicil Kaydı Doğrulama sayfasında doğrulayabilirsiniz.

Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/belge-dogrulama bağlantısına tıklayabilir, açılacak olan sayfaya e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra “*Barkod Numarası” alanına elinizde ki belgenin barkod numarasını girerek doğrulamasını sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz e-Devlet mobil uygulamasında yer alan Barkodlu Belge Doğrulama özelliği ile, belgenin üzerindeki karekod’u okutarak, belgeleri daha hızlı ve kolay bir şekilde doğrulayabilirsiniz.

Adli Sicil Silme ve Düzeltme Talebi Nasıl Oluşturulur?

e-Devlet üzerinden mevcut adli sicil kayıtlarının silinmesi yada düzeltilmesi için de talep oluşturulabiliyor. Düzeltme ve silme talebi için ilgili sayfaya direkt olarak https://www.turkiye.gov.tr/adalet-adli-sicil-silme-ve-duzeltme-talebi bağlantısını kullanabilirsiniz. Açılacak olan ekranda mevcut sicilleriniz görünecektir bu sicil kayıtları için yeni başvuru kısmından talep oluşturabilirsiniz.

Başa dön tuşu