Nasıl Yapılır?

e-Devlet İle Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafikte yenilen cezalar eskiden yalnızca eve gelen tebliğ ile öğrenilebilirken günümüzde e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. e-Devlet’ten trafik cezası sorgulamak için e-Devlet şifreniz olması yeterlidir.

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi)

Emniyet genel müdürlüğü tarafından sunulan bu hizmet üzerinden araç plakasına yazılmış olan herhangi bir cezayı sorgulayabilirsiniz. Bunun için;

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Tüzel Kişi)

Gerçek kişi dışında aynı zaman tüzel kişi yani şirketiniz üzerine kayıtlı olan araç yada araçlarınıza da ceza yazılıp yazılmadığını e-Devlet üzerinden kolayca sorgulamanız mümkün. Bunun için;

Sürücü Belgesi (Ehliyete) ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama

Ehliyete ve şahsınıza yazılan yazıları sorgulayabilir ayrıca e-devlet üzerinden sürücü belgesine ait bilgileride görüntüleyebilirsiniz. Bunun için;

  • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-surucu-belgesi-ve-sahislara-yazilan-ceza-sorgulama bağlantısına tıklayarak Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sunulan Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama ekranına ulaşın.
  • e-Devlet şifreniz ile giriş yaparak kimliğinizi doğrulayın.
  • Kimliğinizi doğrulamanızın ardından açılacak olan ekranda hem sürücü belgenize ait olan bilgileri hemde varsa adınıza yada ehliyetinize kesilen cezaları görebilirsiniz.

Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama (Gerçek Kişi)

Aracınızın çekildiği durumlarda, aracın nereye ve hangi otoparka çekildiği bilgisini e-Devlet üzerinden sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Aracın çekildiği otoparkı sorgulamak için e-Devlet şifreniz olması yeterlidir.

  • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/egm-otopark-cekilmis-araclar?hizmet=Ekrani bağlantısına tıklayarak Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sunulan Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.
  • Açılacak ekranda e-Devlet bilgilerinizi girerek kimliğinizi doğrulayın.
  • Başarıyla giriş yaptığınız taktirde açılacak olan ekranda aracınızın bulunduğu otopark bilgilerini görebilirsiniz.

Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama (Tüzel Kişi)

Şirketinize ait olan aracında nereye ve hangi otoparka çekildiği bilgisini e-Devlet üzerinden sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

Başa dön tuşu