Hayvanlar

Elanco Advantage Multi® kedi iç ve dış parazit koruması

Advantage Multi® Kedi, geniş spektrumlu iç ve dış parazit korumasını aylık topikal uygulama ile sağlayan bir üründür.

Advantage Multi® Kedi neden tercih edilmeli?

Advantage Multi® Kedi, bağırsak parazitleri arasında kalp kurdu ve akciğer kurdu da dahil olmak üzere birçok türden koruma sağlayan etkili bir çözümdür.

Tablet kullanımına ihtiyaç duyulmaz.

Aylık topikal uygulaması, sizin ve kedinizin daha az stres yaşamanızı sağlar.

Yavru ve yetişkin kediler için uygun olan Advantage Multi® Kedi, en az 1 kg ağırlığındaki ve 9 hafta üzeri kedilerde kullanılabilir.

Advantage Multi® Kedi Ürün Bilgisi

Endikasyon: Pire, kulak uyuzu, notoedrik uyuz, akciğer kurdu, göz kurdu, kalp kurdu ve gastrointestinal nematodlara karşı etkili bir çözümdür.

Hedef Türler: Erişkin kediler ve en az 9 haftalık, ağırlığı 1 kg’dan fazla olan yavru kediler için uygundur.

Uygulama Şekli: Topikal damlatma çözeltisi olarak kullanılır.

Uygulama Sıklığı: Aylık olarak uygulanmalıdır (daha fazla bilgi için prospektüse başvurunuz).

Kedi4kg’ın altındaAdvantage Multi® Kedi 0,4ml
Kedi4-8 kg aralığındaAdvantage Multi® Kedi 0,8ml
Kedi8 kg’ın üzerindeUygun pipet kombinasyonu

Advantage Multi® Kedi Nasıl Uygulanır

  1. Ambalajdan tek seferlik kullanımlık pipet çıkarılır. Pipet dik bir pozisyonda tutularak kapağı çevrilerek çıkarılır.
  2. Kapak ters çevrilir ve gösterildiği gibi, pipetin üstündeki mührü kaldırmak için bu kapak kullanılır.
  3. Hayvanın ensesinde, kafatasının dibindeki tüyler deri görülecek şekilde her iki tarafa ayrılır.
  4. Pipetin ucu tam deriye temas edecek şekilde tutulur ve pipet birkaç kez sıkıca sıkılarak içeriği doğrudan deri üzerine boşaltılır. Bu uygulama, hayvanın ürünü yalamasını en aza indirme olasılığını artırır.

Advantage Multi® ne sıklıkla kullanılmamalı?

Pire Tedavisi ve Önlenmesi (Ctenocephalides felis):

Bu ürün, pire enfestasyonunu 4 hafta boyunca engellemek için tek bir uygulama ile etkilidir. Pire alerjik dermatiti tedavi planının bir parçası olarak kullanılacaksa, ürün aylık aralıklarla uygulanmalıdır.

Kulak Uyuzu Enfestasyonu (Otodectes cynotis) Tedavisi:

Ürün, tek bir doz ile uygulanmalıdır. Her uygulamada dış kulak kanalından hafifçe kirliliği uzaklaştırmak önemlidir. Bazı durumlarda ikinci bir uygulama gerekebileceğinden, tedaviden 30 gün sonra ek bir veteriner muayenesi önerilir. Kulak kanalına direkt uygulama yapılmamalıdır.

Notoedrik Uyuz (Notoedres cati) Tedavisi:

Bu ürün, notoedrik uyuz tedavisi için tek doz halinde uygulanmalıdır.

Akciğer Kurtu Eucoleus aerophilus Tedavisi:

Tek bir doz, akciğer kurdu Eucoleus aerophilus’un (erişkin) tedavisi için yeterlidir.

Aelurostrongylus abstrusus Önlenmesi:

Ürün, aelurostrongylus abstrusus’un önlenmesi için ayda bir kez uygulanmalıdır.

Aelurostrongylus abstrusus Tedavisi:

Advantage Multi® Kedi, aelurostrongylus abstrusus tedavisi için üç ay boyunca ayda bir kez uygulanmalıdır.

Göz Kurtu Thelazia callipaeda Tedavisi:

Tek bir doz, göz kurtu Thelazia callipaeda’nın tedavisi için yeterlidir.

Kalp Kurdu (Dirofilaria immitis) Önlenmesi:

Kalp kurdu hastalığının önlenmesi için, sivrisineklerin yoğun olduğu dönemlerde bu ürün düzenli olarak aylık olarak uygulanmalıdır. Ürün, yıl boyunca veya sivrisineklere maruziyetin beklendiği zamandan en az bir ay önce başlatılabilir.

Tedavi, son sivrisinek maruziyetinden en az bir ay sonraya kadar devam etmelidir. Kalp kurdu önleme programında, önceki ilacın son dozunun verildiği tarihten itibaren bir ay içinde Advantage Multi® Kedi ile ilk uygulama yapılmalıdır.

Yuvarlak Kurtlar, Kancalı Kurtlar ve Kamçılı Kurtlar Tedavisi (Toxocara cati ve Ancylostoma tubaeforme):

Aylık tedaviler, kalp kurdu endemik bölgelerinde yuvarlak kurtlar, kancalı kurtlar ve kamçılı kurtlara karşı tekrarlayan enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Advantage Multi® Kedi’yi nasıl uygulamalıyım?

Bir pipet ambalajından çıkarılır ve dik bir konumda tutularak kapağı çevrilerek çıkarılır. Kapak, ters çevrildikten sonra, pipetin üstündeki mührü kaldırmak için kullanılır. Hayvanın ensesinde, kafatasının dibindeki tüyleri deri görülecek şekilde her iki tarafa ayırın.

Pipetin ucu tam deriye temas edecek şekilde tutularak, pipet içeriği doğrudan deriye boşaltmak için birkaç kez sıkıca sıkılır. Uygulamanın kafatasının dibine yapılması, hayvanın ürünü yalamasını en aza indirme olasılığını artırır. Bu işlem sadece sağlam deriye uygulanmalıdır.

Advantage Multi® Kedi kaç aylık kedilerde kullanılabilir?

Advantage Multi® Kedi, 9 hafta ve üzeri yaşa sahip, minimum 1 kg ağırlığındaki kedilerde kullanım için uygundur.

Advantage Multi® Kedi’nin son kullanma tarihi var mı?

Advantage Multi® Kedi paketinin alt kenarında belirtilen son kullanma tarihi önemlidir. Geçmiş bir son kullanma tarihine sahip ürünler kullanılmamalıdır.

Advantage Multi® Kedi pirelere nasıl etki eder?

Advantage Multi® Kedi, evcil hayvanın derisine uygulanan bir üründür. İçeriğinde bulunan aktif bileşen, imidakloprid, uygulama sonrasında kedinin vücudunda bir gün içinde yayılır. Bu etki, pirenin merkezi sinir sistemine zarar vererek felç olmasına ve sonunda ölmesine neden olur.

Kalp kurdu tedavisinde ve önlenmesinde nasıl kullanılır?

Kalp kurdu tanısı konulmasının doğruluğu sınırlı olabilir; ancak profilaktik tedaviye başlamadan önce, 6 aylıktan daha büyük kedilerdeki kalp kurdu durumunun kontrol edilmesi önemlidir. Çünkü erişkin kalp kurdu taşıyan kedilerde bu ürünün kullanılması, ciddi istenmeyen etkilere, hatta ölüme neden olabilir. Kalp kurdu enfeksiyonu teşhisi konulduğunda, enfeksiyon, mevcut bilimsel bilgiye uygun bir şekilde tedavi edilmelidir.

Kalp kurdu hastalığının önlenmesi için, sivrisineklerin (kalp kurdu larvalarını taşıyan ve bulaştıran ara konak canlılar) yoğun olduğu dönemlerde bu ürün düzenli olarak ayda bir uygulanmalıdır. Ürün, yıl boyunca veya sivrisineklere ilk maruz kalmanın beklendiği zamandan en az bir ay önce kullanılabilir. Sineklere son maruziyetten en az 1 ay sonrasına kadar ürünle düzenli olarak ayda bir tedavi sürdürülmelidir.

Bir tedavi programını oluşturmak için, her ay aynı gün veya tarihin seçilmesi tavsiye edilir. Kalp kurdu önleme programında, başka bir kalp kurdu önleyici ürünle değiştirilirken, Advantage Multi® Kedi ile ilk uygulama, önceki ilacın son dozunun verildiği tarihten itibaren bir ay içinde gerçekleştirilmelidir.

Güvenlik bilgileri

Hayvanın uygulama sonrasında sık sık şampuanlanması veya suya daldırılması, ürünün etkinliğini azaltabilir. Belirli bir antihelmintik sınıfının sık ve tekrarlı kullanımı sonrasında, bu sınıfa karşı parazit direncinin gelişebileceği unutulmamalıdır.

Beden ağırlığı 1 kg’ın altında olan hayvanların tedavisi için, yarar-risk değerlendirmesi dikkate alınmalıdır.

İSTENMEYEN/YAN ETKİLER: Bu ürünün kullanımı kedilerde geçici kaşıntıya neden olabilir. Nadir durumlarda tüylerde yağlanma, eritem ve kusma görülebilir, ancak bu belirtiler genellikle başka bir tedaviye gerek kalmadan kaybolur. Ürün seyrek olarak lokal aşırı duyarlılık reaksiyonlarına yol açabilir. Kazara yutma veya doz aşımı durumunda, ataksi, genel titreme, göz belirtileri (göz bebeklerinde şişlik, düşük pupiller refleks, nistagmus), anormal solunum, salivasyon ve kusma gibi nörolojik belirtiler nadiren ortaya çıkabilir.

Ürün acı bir tada sahiptir. Evcil hayvan, tedavi sonrasında uygulama bölgesini yalarsa, bazı durumlarda salivasyon görülebilir. Ancak bu durum bir zehirlenme belirtisi değildir ve tedavi uygulanmadan kısa bir süre içinde kaybolur. Doğru uygulama, uygulama bölgesinin yalanmasını en aza indirecektir.

İlacın yanlışlıkla ağızdan alınması durumunda, veteriner tarafından semptomatik tedavi uygulanmalıdır. Spesifik bir antidot bilinmemektedir, ancak aktif karbon kullanımı etkili olabilir.

Advantage Multi® Kedi ile tedavi sırasında başka bir ektoparaziter makrosiklik lakton kullanılmamalıdır. 9 haftadan küçük yavru kedilerde kullanılmamalıdır. Etkin veya yardımcı maddelere aşırı duyarlılık durumunda kullanılmamalıdır. Kanaryalarda kullanılmamalıdır.

Başa dön tuşu