Hayvanlar

Evcil hayvan sağlık muayenelerinin önemi

Evcil hayvan sahipleri, evcil dostlarının alışkanlıklarını, beğenilerini ve hoşlanmadıkları şeyleri yakından bilmektedir. Ancak evcil hayvanınızın eklem problemleri hissetmeye başladığını veya karaciğerinin en iyi şekilde çalışmadığını nasıl anlayacağınızı nereden bilebilirsiniz? İşte burada sağlık muayenesi devreye girer.

Evcil hayvanınızın düzenli olarak planlanan sağlık ziyaretleri, sadece bir başka aşı turundan çok daha fazlasını içerir (tabii ki bu da önemlidir!). Veteriner, evcil hayvanınızı her gördüğünde, onu daha iyi tanıma fırsatı olur, olası sorunları tespit etme şansına sahip olur ve evcil hayvanınızın sağlığıyla ilgili sorularınıza cevap verebilir.

Detaylı fiziksel muayene

Her sağlık ziyaretinde evcil hayvanınızın yaşam tarzının detaylı bir tarihini almanın yanı sıra, veterineriniz “burundan kuyruğa” bir muayene yapacaktır. Evcil hayvanınızın kulakları, ağzı, lenf nodları, kalbi, akciğerleri, karın bölgesi ve kas-iskelet sistemi potansiyel sorunlar açısından değerlendirilecek ve buradan öneriler yapılacaktır.

Ağırlık ve beslenme ihtiyaçları

Dünyada evcil hayvan obezitesi ve bununla ilişkilendirilen sağlık sorunları her geçen gün arttığından, evcil hayvanınızın ağırlığını ve beslenme sağlığını değerlendirmek sağlık muayenesinin önemli bir parçasıdır. Aynı şekilde, ani kilo değişikliği temel bir sorunu işaret edebilir. Veterineriniz, evcil hayvanınızın optimal ağırlığını ve genel sağlığını elde etmek ve sürdürmek için sizinle yakın bir işbirliği içinde çalışacaktır.

Diş sağlığı

Kedilerin ve köpeklerin %85’ine kadar olan bir kısmında, 3 yaşına geldiklerinde bir tür diş eti hastalığı bulunmaktadır. Kontrolsüz bırakılırsa, diş eti hastalığının ciddi sonuçları olabilir; bu, ağrı, enfeksiyon ve kalp, karaciğer ve böbreklerle ilgili sorunları içerir. Evcil hayvanınızın ağız sağlığı her ziyarette değerlendirilecek ve uygun ev bakımı ile takip edilecek profesyonel bakım önerileri sunulacaktır.

Hastalık ve parazit önleme

Evcil hayvanınızın düzenli sağlık ziyaretlerinin önemli bir parçası, aşıların ve parazit önleyicilerin (pul, kene ve kalp solucanı gibi) uygulanmasıdır. Evcil hayvanınızın aşı takvimine ve parazit önleme değerlendirmesine bağlı olarak, sizin ve veterinerinizin her iki ihtiyaç için çeşitli seçenekleri tartışmanız mümkündür.

Davranışsal endişeler

Evcil hayvanlardaki davranış sorunları, herkes için stresli olabilir. Sağlık muayenesi, evcil hayvanınızın davranışıyla ilgili herhangi bir soruyu veya endişeyi tartışmak için mükemmel bir fırsattır.

Genel izleme

Birçok evcil hayvan, yaş, cins veya boyuta bağlı olarak belirli tıbbi sorunlara yatkın veya bu sorunları geliştireceklerdir. Evcil hayvanınızın sağlık muayene programına uymak, veterinerinize evcil hayvanınızın durumunu yakından takip etme ve sorunları kökten çözme fırsatı vermek anlamına gelir.

Evcil hayvanım ne sıklıkta sağlık muayenesi almalıdır?

Evcil hayvanlar, insanlardan çok daha hızlı bir şekilde yaşlandıkları için, evcil hayvanınızın düzenli olarak muayene edilmesi son derece önemlidir. Sağlıklı evcil hayvanlar için 6 yaşın altındaki yaşamlarında yılda bir kez sağlık muayeneleri önerilmektedir. 6 yaşın üzerindeki evcil hayvanlar için ise yılda iki kez ziyaret etmek uygun olabilir. Evcil hayvanınızın sağlık durumuna bağlı olarak daha sık görülmeye ihtiyaç duyabilir.

Başa dön tuşu