Kimdir?

Meral Akşener nereli? Meral Akşener kimdir? Meral Akşener kaç yaşında?

Meral Akşener, 1956 yılında İzmit’te dünyaya gelmiştir. Selanik göçmeni bir ailenin kızı olarak doğan Akşener, eğitim ve siyaset alanlarında kendini başarılı bir şekilde geliştirmiştir. Lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde tarih eğitimi alarak akademik kariyerine ilk adımlarını atmıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapmış ve akademik birikimini artırmıştır. Doktorasını Marmara Üniversitesi’nde tamamlayan Akşener, ardından Kocaeli Üniversitesi’nde İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Merak Akşener nereli?

1995 yılında siyasi kariyerine adım atan Meral Akşener, o dönemde Doğru Yol Partisi’nin kadın kolları başkanlığını üstlenmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ilk kez DYP Kocaeli milletvekili olarak giren Akşener, ülkede ilk kadın İçişleri Bakanı olarak tarihe geçmiştir. 1996 yılında meydana gelen Susurluk kazasının ardından yaşanan siyasi çalkantılar sonucunda bu göreve atanmış ve 1997 yılına kadar bu önemli görevi başarıyla sürdürmüştür.

Meral Akşener kimdir?

2002 yılındaki genel seçimlerde Doğru Yol Partisi’nin baraj altında kalmasıyla meclis dışında kalan Meral Akşener, siyasi kariyerine yeni bir yön vererek Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluş çalışmalarına katılmıştır. Ancak, kısa bir süre sonra Milli Görüş çizgisinin devam ettiğini düşünerek AKP’den ayrılmış ve Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) geçmiştir. MHP içinde çeşitli görevler üstlenen Akşener, 2007 genel seçimlerinde MHP İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiş ve parlamentoda çeşitli önemli görevleri başarıyla üstlenmiştir.

Meral Akşener evli mi?

Meral Akşener, 1980 yılında makine mühendisi Tuncer Akşener ile hayatını birleştirdi. Evliliklerinden 1984 yılında oğulları Fatih Akşener dünyaya geldi.

Meral Akşener kaç yaşında?

2024 yılı itibariyle 68 yaşındadır. 18 Temmuz 1956 tarihinde İzmit Gündoğdu’da dünyaya gelen Meral Akşener’in babasının adı Tahir Ömer, annesinin adı ise Sıddıka’dır.

Başa dön tuşu