Nedir?

Türkiye’nin en büyük fay hattı hangisidir?

Türkiye’nin deprem risk haritası ve AFAD tarafından sunulan deprem risk haritası, ülkedeki fay hatlarının neler olduğunu öğrenmek isteyenler için önemli bir kaynak haline gelmiştir.

Türkiye’deki fay hatları ve en büyük fay hattı hakkında merak edilen bilgiler, AFAD tarafından güncellenen Türkiye Deprem Tehlike Haritası ile detaylı bir şekilde sunulmaktadır. Bu harita, 18 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmış olup, 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Fay hatlarına ilişkin bölgesel risk haritası, ülkedeki deprem potansiyeli konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için önemli bir kaynaktır.

Türkiye’de bulunan en büyük, en aktif ve tehlikeli fay hattı, Batı Anadolu Fay Hattı’dır.

Bu fay hattı, Van Gölü’nden Saros Körfezi’ne kadar uzanarak Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun (KAFZ) bir parçasını oluşturur. Kuzey Anadolu Fay Hattı, İzmit Körfezi’nden başlayıp kuzey ve güney kollarına ayrılarak Marmara Denizi’ni baştan sona kat eder ve Saros’tan Trakya’ya kadar devam eder. Bu fay hattı, Türkiye’nin deprem potansiyeli açısından kritik bir bölgede bulunmaktadır.

Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde bulunan iller hangileri?

Türkiye’de bulunan en büyük, en aktif ve tehlikeli fay hattı, Batı Anadolu Fay Hattı’dır. Bu fay hattı, Van Gölü’nden Saros Körfezi’ne kadar uzanarak Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun (KAFZ) bir parçasını oluşturur. Kuzey Anadolu Fay Hattı, İzmit Körfezi’nden başlayıp kuzey ve güney kollarına ayrılarak Marmara Denizi’ni baştan sona kat eder ve Saros’tan Trakya’ya kadar devam eder. Bu fay hattı, Türkiye’nin deprem potansiyeli açısından kritik bir bölgede bulunmaktadır.

Doğu Anadolu fay hattı nedir?

Doğu Anadolu Fay Hattı, Türkiye’nin doğusunda bulunan bir doğrultu atımlı fay hattıdır. Bu fay hattı, Anadolu Levhası ile kuzeye doğru hareket eden Arap Levhası arasındaki dönüşüm tipi tektonik sınırı oluşturur. İki levhanın göreli hareketlerindeki fark, fay boyunca sol yanal hareket olarak kendini gösterir. Doğu ve Kuzey Anadolu fayları, Avrasya Levhası ile devam eden çarpışma nedeniyle sıkıştırılan Anadolu Levhası’nın batıya doğru hareketini birlikte içerir.

Doğu Anadolu Fayı, Maraş Üçlü Bitişmesi’nin kuzey ucundaki Ölü Deniz Çatlağı’ndan başlayıp, Karlıova Üçlü Bitişmesi’nde Kuzey Anadolu Fayı ile birleştiği noktada kuzeydoğu yönde sona erer.

Doğu Anadolu fay hattı nereden geçiyor?

Doğu Anadolu Fay Hattı, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ, Bingöl, Muş’a kadar uzandıktan sonra Erzincan’dan itibaren Kuzey Anadolu Fay Hattı ile kesişir.

Birinci derece riskli bölgeler

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş gibi şehirler birinci derece riskli bölgeler arasında yer almaktadır.

İkinci derece riskli bölgeler

Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. Bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum gibi şehirler ikinci derece riskli bölgeler içinde yer alır.

Üçüncü derece riskli bölgeler

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep’in belirli bölgeleri, Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir gibi şehirler üçüncü derece riskli bölgeler arasında yer almaktadır.

En az riskli bölgeler

Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman gibi şehirler, Türkiye Deprem Haritası’na göre en az deprem riskine sahip olan dördüncü ve beşinci grupta yer almaktadır.

Başa dön tuşu